O denacionalizaciji do kraja godine

17.12.2009. 00:00
Autor: Izvor: Beta

Beograd -- Državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić kaže da očekuje da kraja godine vlada usvoji predlog zakona o denacionalizaciji.

Ilić je rekao da se još precizira model obeštećenja bivših vlasnika, ali dodaje da se nada da će taj posao uskoro biti završen. On je dodao da ne postoji bojazan da se odloži usvajanje predloga o denacionalizaciji, jer se, kako je rekao, radi o nedeljama a ne mesecima, kako bi sva zakonska rešenja bila usaglašena.

U pripremi zakona o denacionalizaciji Ministarstvu finansija pomažu stručnjaci Saveta Evrope (SE), s kojima je pravljena analiza koji su modeli povraćaja oduzete imovine, primenjeni ranije u zemljama u tranziciji, najprimereniji Srbiji.

Za sada je najverovatnije da će bivši vlasnici biti obeštećeni delom u imovini, ako za to postoji čista pravna sitacija, a delom u obveznicama koje će se isplaćivati na duži rok.

Na osnovu pristiglih prijava bivših vlasnika i njihovih naslednika Poreska uprava je procenila da je tržišna vrednost odužete imovine koju oni potražuju od 102 do 221 milijarde evra.

Građani koji potražuju imovinu, a bili su sprečeni da podnesu prijavu, moći će to da učine, što će biti predviđeno budućim zakonom o denacionalizaciji.

Mreža: Povraćaj imovine u naturi

Mreža za restituciju u Srbiji je zatražila da se oduzeta imovina bivšim vlasnicima i njihovim naslednicima vrati u naturi. "Najave usvajanja zakona kojim bi se Vojvodini i lokalnim samoupravama omogućilo da državnu imovinu dobiju u vlasništvo, predstavlja još jednu potvrdu da se u Srbiji mora sprovesti restitucija u naturi", navodi se u saopštenju Mreže.

Nesporno je, kako se dodaje, "da bi opštine, kao i pokrajina, trebalo da postanu vlasnici imovine koja je bila njihovo vlasništvo na dan 6. aprila 1941. godine, kao i imovine koja je stvorena samodoprinosima građana ili po osnovu lokalnih poreza, ali samo ako se u isto vreme i građanima, univerzitetu i zadužbinama vrati njihova imovina".

"U ne tako malom broju lokalnih samouprava, apetiti lokalnih moćnika i partija uveliko prevazilaze samo imovinu koja je bila u vlasništvu opština i šire se na svu državnu imovinu koja se nalazi na teritoriji opštine ili pokrajine, gde su oni trenutno izabrana vlast", ističe Mreža.

Za predstavnike bivših vlasnika zabrinjavajuće je što, posle skoro 14 godina primene Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije, još nije popisan ni delić državne svojine, iako je za te namene Svetska banka dala donaciju od 300 hiljada dolara. Mreža navodi da u Srbiji živi najmanje 800 hiljada direktno zainteresovanih potomaka bivših vlasnika i da je njih 140 hiljada prijavilo oduzetu imovinu.