Srpska imovina za bagatelu

15.07.2010. 00:00
Autor: B92

Oko 20 srpskih firmi prodalo je za malo pare svoje pravo na imovinu u Hrvatskoj samo da bi uzele nešto novca.Posao s norveškim fondom “Rekap internešnal” bio je aktuelan pre četiri-pet godina.

Priča sa Norvežanima dospela je u žižu javnosti zbog najnovijih pregovora Norvežana i hrvatske vlade, ali i zbog aktuelnih, skoro već šestogodišnjih, pregovora o sukcesiji između Srbije i Hrvatske.

Naša preduzeća, od kojih jedan broj više i ne postoji, poput “PKB agroinženjeringa”, jedini izlaz su videla u prodaji nekretnina ili zemlje. Nijedna od firmi, kao što su “Zastava”, “Vojvodina turs”, Livnica “Kikinda”, “Partizanski put” i Panonska banka, posle decembra 1990. godine nije koristila svoje pravo, a najveći broj nekretnina Hrvatska je preprodala u privatizaciji.

"PKB sada nema nikakvu imovinu u Hrvatskoj, a nekada je imao hotel u centru Rovinja i restoran", objasnila nam je Vesna Gajić, zadužena za odnose sa javnošću u PKB.

Sve što je od nekretnina imao u Hrvatskoj PKB je prodao 2005. godine, ali ne mogu da potvrdim da li preko Norvežana ili na neki drugi način.

Beogradski PKB decenijama je bio vlasnik hotela od 3.300 kvadrata u srcu Rovinja, restorana i lokala, ali i zgrade u centru Poreča. Slična priča je i sa preduzećem “Partizanski put”, koje je prodalo odmaralište u Biogradu na Moru.

"Odmaralište u Hrvatskoj prodato je pre pet godina, i to je bilo pre restrukturiranja i privatizacije", objašnjeno nam je u “Partizanskom putu”.

"Dobili smo novac za to odmaralište, ali daleko manje od onog koliko vredi. U trenutku kada nismo mogli da koristimo naše vlasništvo, a nije bilo ni nade kako i kada će se sve završiti, prodaja preko posrednika bila je najbolje rešenje", navode u Partizanskom putu.

Nema tačne evidencije o srpskoj imovini u HrvatskojTačnog popisa srpske imovine u Hrvatskoj nema ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj.

Prema pisanju tamošnjih medija, informacija o broju, veličini i vrednosti nekretnina nema ni u Fondu za privatizaciju, ni u Ministarstvu spoljnih poslova, ni u Ministarstvu privrede.

Radnici “Partizanskog puta” kažu i da su godinama letovali u Biogradu u odmaralištu na 2.500 kvadrata, a da je samo šume oko odmarališta bilo oko pet hektara. Ni ovo preduzeće nema više imovine u Hrvatskoj.

Norvežani su za srpsku imovinu platili 260 miliona evra, a sada Hrvatskoj predlažu da im Vlada izda potvrdu o dugovima.

Predstavnici “Rekapa” najavili su da bi se na osnovu te potvrde zadužili za čak milijardu evra, koje bi potom kroz firmu “Oušn Kvest” uložili u hrvatska brodogradilišta. Ranije je bilo govora da srpska imovina u Hrvatskoj vredi 1,8 milijardi evra.